20 najlepszych tytułowych piosenek z polskich albumów

Są piosenki tak szczególnie ważne dla artysty, że decyduje się właśnie tak zatytułować cały swój album. Dziś przyjrzymy się polskim wykonawcom i ich tytułowym piosenkom z albumów. Macie swoje ulubione?

1.  Brodka – Granda

Polacy pokochali Grandę, zarówno album jak i tytułowy singiel, który niestety nigdy nie doczekał się klipu. “Granda” to lokomotywa całego krążka i jeden z największych hitów w karierze Brodki.

2. Iza lach – Krzyk

“Krzyk” to bardzo mocny punkt niezwykle klimatycznego albumu Izy Lach, ale niestety nie został wydany na singla. Po tym krążku Iza miała passo samych sukcesów i została zauważona nawet poza granicami naszego kraju, ale chyba nie do końca potrafiła to wykorzystać. Niestety wokalistka do dziś nie wydała kolejnej polskiej płyty.

3.  Natalia Kukulska – Sexi Flexi

Natalia Kukulska nawiązała współpracę z Planem B i wyszło jej to na dobre. “Sexi Flexi” to niezwykły, inspirowany funkiem album, a jego tytułowy kawałek potrafi porwać do tańca.

4. BOVSKA – Kaktus

Utwór “Kaktus” okazał się sporym hitem w Polsce i otworzył BOVSKIEJ drzwi do kariery. Dzięki takiemu debiutowi wokalistka otrzymała nawet nominację do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca.

5. Justyna Steczkowska – Dziewczyna Szamana

“Dziewczyna Szamana” to pierwszy singiel, który promował debiutancki album Justyny Steczkowskiej. Utwór był dużym hitem w Polsce, a do dziś wokalistka nazywana jest właśnie “Dziewczyną Szamana”.

6. Mery Spolsky – Miło było Pana poznać

Zarówno debiutancki singiel Mery Spolsky jak i jej album, są jednym z najmocniejszych debiutów na polskim rynku muzycznym ostatnich lat. “Miło było Pana poznać” to prawdziwa perełka na albumie wokalistki.

7.  Ania Dąbrowska – W spodniach czy w sukience

Utwór “W spodniach czy w sukience” był drugim singlem promującym album Ani Dąbrowskiej, oczywiście o tym samym tytule. Czy uwierzycie, że od premiery tej piosenki minęło już 10 lat? Jak widać kariera Ani nie zwalnia ani trochę.

8. Patrycja Markowska – Alter Ego

“Alter Ego” to piosenka, która wyróżnia się w dyskografii Patrycji Markowskiej – jest bardzo dojrzała i wręcz erotyczna. Wokalistka przyznała, że album, który promował ten utwór to “najciekawsza płyta w jej dorobku”.

9. Reni Jusis – Magnes

Album “Magnes” to kopalnia hitów i najbardziej taneczny album w dyskografii Reni Jusis. Tytułowy kawałek do dziś jest jedną z piosenek, którą fani chętnie chcą usłyszeć podczas koncertów wokalistki. Nie zestarzał się nawet odrobinę.

10. Natalia Lesz – That Girl

Natalia Lesz zawsze wyróżniała się na polskim rynku muzycznym, choć ten chyba nigdy nie traktował jej poważnie. “That Girl” to piosenka naprawdę na światowym poziomie, a w teledysku Natalia całuje… samą siebie!

11. Agnieszka Chylińska – Winna

“Winna” było pierwszym singlem promującym nowy projekt Agnieszki Chylińskiej po rozstaniu się z grupą O.N.A. . Kawałek do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych singli Agnieszki Chylińskiej, więc Skawiński i reszta zespołu, która nie podążyła za wokalistką z pewnością nie mogła wtedy spać po nocach.

12. Ewa Farna – EWAkuacja

“EWAkuacja” to jeden z największych hitów Ewy Farnej w naszym kraju. Piosenka dotarła na szczyty polskich list przebojów w stacjach radiowych i zdobyła nawet statuetkę Viva Comet 2011 – ktoś je jeszcze pamięta?

13. Mela Koteluk  -Spadochron

“Spadochron” pomógł zaistnieć Meli Koteluk, która dziś ma dosyć mocną pozycję na naszym rodzimym rynku muzycznym. Szkoda tylko, że nie otrzymaliśmy teledysku do tytułowego kawałka.

14. Ralph Kamiński – Morze

Ralph Kamiński to prawdziwe odkrycie naszego polskiego rynku muzycznego. Jego koncerty zawsze przyciągają tłumy fanów, a album “Morze” spotkał się z bardzo dobrym utworem. Nic więc dziwnego, że wokalista w końcu zdecydował się wypuścić kawałek “Morze” na singla i nagrać do niego teledysk.

15. Edyta Górniak – Dotyk

Singiel “Dotyk” promował debiutancki album Edyty Górniak i został wydany z dużym rozmachem. Na płycie oprócz piosenki znalazły się nagrane wywiady z Edytą. Utwór skomponowali Jacek Cygan, Piotr Rubik i Wojciech Olszak.

16. SARSA – Zapomnij Mi

Po wielkim sukcesie “Naucz Mnie” i “Indiana” tytułowe “Zapomnij Mi” zostało wydane na trzeciego singla promującego debiutancki album Sarsy, który ostatecznie osiągnął status platynowej płyty w Polsce.

17. Doda – Diamond Bitch

Doda zawsze ma ostatnie słowo i udowadnia to właśnie tym kawałkiem. “Diamond Bitch” zamyka pierwszy solowy album – i to jak! Energia jaką ma w sobie ten kawałek sprawia, że pewnie wielu z Was zapętli go sobie na jakiś czas.

18. Tomek Makowiecki – Ostatnie wspólne zdjęcie

Idealne rozpoczęcie albumu Tomka Makowieckiego z gościnnym udziałem samej Ani Dąbrowskiej w finałowym refrenie.

19.  Ewelina Flinta – Przeznaczenie

Trzeci i ostatni singiel promujący debiutancki album znanej z pierwszej edycji “Idola” Eweliny Flinty. Aż trudno uwierzyć, ze wokalistka wydała tylko dwa studyjne albumy, z czego ten ostatni ukazał się aż ponad 13 lat temu!

20. Gosia Andrzejewicz – Wojowniczka

Na deser została “Wojowniczka” Gosi Andrzejewicz. Pomimo, iż album nie był wielkim sukcesem, to można powiedzieć, że w pewnych kręgach ma dziś status “kultowego”. Miałem przyjemność uczestniczyć ostatnio w koncercie Gosi i wiem, że singiel “Wojowniczka” to utwór, na który fani najbardziej czekają – wokalistka musiała wykonać go aż dwa razy.

Czy zabrakło jakiegoś utworu na naszej liście?

Web Cams Sex
Artur

Artur

Jestem do szaleństwa zakochany w muzyce, a pasją lubię dzielić się z innymi. Zafascynowany teledyskami, koncertami i twórczością Davida Bowiego.

Udostępnij na Google Plus