10 piosenek, które zostały napisane o innych artystach

Wielu artystów pisze utwory, o tym, co im w duszy gra. Często jest to okazja, aby rozprawić się z przeszłością, bolesnym rozstaniem lub dopiec komuś w swoim utworze. Oto lista 10 piosenek, które zostały napisane o innych artystach.

1. Miley  Cyrus o Nicku Jonasie w “7  Things”

Młodziutka Miley Cyrus bardzo przeżyła swoje rozstanie z Nickiem Jonasem i postanowiła napisać o tym utwór. W teledysku do kawałka “7 Things” ma nawet na sobie naszyjnik, który podarował jej piosenkarz, a we fragmencie, który możemy zobaczyć w 1:45, pokazuje do kamery ich wspólne zdjęcie z zaklejoną twarzą Nicka.

2. Selena Gomez o Justinie Bieberze w “The Heart Wants What It Wants”

Ta wzruszająca piosenka została napisana po rozstaniu Seleny z Justinem Bieberem. Wokalistka tłumaczy w niej dlaczego mimo cierpienia trwała w tym, niezdrowym dla niej związku. Tytuł piosenki nawiązuje do fragmentu wiersza Emily Dickinson: “The heart wants what it wants—or else it does not care”. Pomimo, że wokalistka nigdy nie powiedziała wprost, że utwór opowiada o Justinie, to czas wydania piosenki i jej przekaz wskazują na to, że to właśnie o nim napisany jest ten kawałek.

3. Justin Timberlake o Britney Spears w “Cry Me A River”

To chyba jedna z pierwszych piosenek, które przychodzą na myśl, kiedy myślimy o utworach napisanych o innych artystach. Justin Timberlake w “Cry Me A River” rozlicza się z Britney Spears – nawet aktorka pojawiająca się w klipie przypomina znaną piosenkarkę. W teledysku Justin włamuje się do domu wokalistki i obserwuje ją. Utwór powstał ponoć po telefonicznej kłótni Justina z Britney. Wokalista wszedł wściekły do studia gdzie czekał na niego Timbaland i oboje zaczęli pisać ten utwór.

4. Britney Spears o Justinie Timberlake’u w “Everytime”

Podobno Britney bardzo personalnie odebrała “Cry Me A River” Justina i jego utwór bardzo ją zmartwił. Wokalistka nie chciała pisać utworu, który będzie atakował Timberlake’a, dlatego napisała kawałek “Everytime”, w którym w delikatny sposób rozlicza się z przeszłością. Piosenka jest jednym wielkim “Przepraszam” kierowanym w stronę Justina. “To ja sprawiłam, że zaczęło padać. Proszę wybacz mi. Moja słabość jest przyczyną Twojego bólu, a ta piosenka jest moimi przeprosinami” – śpiewa Britney.

5. Gwen Stefani o Courtney Love w “Hollaback Girl”

W wywiadzie dla magazynu Seventeen, Courtney Love powiedziała: “Bycie kimś sławnym, to jak bycie w liceum. Nie jestem zainteresowana byciem cheerleaderką, nie jestem zainteresowana byciem Gwen Stefani – ona jest cheerleaderką”. Te słowa zainspirowały Gwen do napisania “Hollaback Girl”. W wywiadzie dla Time Out wokalistka powiedziała: “Pewnego razu ktoś nazwał mnie cheerleaderką, oczywiście w negatywnym tego słowa znaczeniu. Nigdy nie byłam cheerleaderką, więc pomyślałam -Ok. Pieprz się! Chcesz, abym była cheerleaderką? W takim razie będę i podbiję tym cały świat. Tylko patrz”.

6. Ed Sheeran o Ellie Goulding w “Don’t”

Ed Sheeran był wściekły pisząc ten kawałek. Wokalista spotykał się z Ellie Goulding, która w tym czasie również zaczęła spotykać się z Niallem Horanem z One Direction. Wokalista w jednym z późniejszych wywiadów przyznał, że utwór był napisany o Ellie. Po słowach “she was only looking for a lover to BURN” ciężko było się nie domyślić.

7. Mariah Carey o Eminemie w “Obsessed”

Jak dziwnie to nie zabrzmi – tak! Eminem i Mariah Carey spotykali się ze sobą. Raper zaśpiewał nawet o tym w swoim utworze “Bagpipes From Baghdad”“Mariah, co się z nami stało, dlaczego musieliśmy zerwać?”. Wokalistka odpowiedziała mu utworem “Obsessed”, który wydała w 2009 roku.  “To musi być trawka, to musi być E…. […] Dlaczego masz obsesję na moim punkcie? Kłamiesz, że uprawialiśmy seks”.

8. Nicki Minaj o Lil’ Kim w “Stupid Hoe”

Konflikt między Nicki Minaj a Lil’ Kim ciągnął się od 2007 roku, kiedy to sesja zdjęciowa Nicki Minaj przypominała sesję zdjęciową, którą 10 lat wcześniej miała jej starsza “rywalka”. Panie obrażały się nawzajem nawet na okładkach swoich singli i mixtape’ów. W 2011 roku Nicki nagrała “Stupid Hoe”, w którym wielokrotnie odnosi się do swoich doświadczeń z Lil’ Kim: “Głupia dziwka mogła się ze mną zaprzyjaźnić, może wtedy by wróciła”.

9. Harry Styles o Taylor Swift w “Perfect”

W utworze, który napisał Harry Styles na ostatnią płytę One Direction, można znaleźć odniesienia do jego związku z Taylor Swift. “Jeżeli szukasz kogoś, o kim mogłabyś napisać swoją piosenkę o rozstaniu, to kochanie – nadaje się idealnie” – tak brzmi jeden z fragmentów utworu. Kiedy James Corden zapytał Harry’ego o kim jest piosenka, ten uśmiechnął się i zaczął się śmiać.

10. Taylor Swift o Harrym Stylesie w “Style”

I na koniec Taylor Swift, która tak często śpiewa o innych znanych osobach, że ciężko się czasami połapać, o kim jest dana piosenka. “Style” to utwór napisany o jej związku z Harrym Stylesem – tytuł nawiązuje do nazwiska piosenkarza. “Ty masz te długie włosy, ulizane do tytułu, biały t-shirt”.

Dopisalibyście coś jeszcze do tej listy?

Artur

Artur

Jestem do szaleństwa zakochany w muzyce, a pasją lubię dzielić się z innymi. Zafascynowany teledyskami, koncertami i twórczością Davida Bowiego.

Udostępnij na Google Plus