YouTube wprowadza rewolucyjne zmiany na kanałach artystów. Co się zmieni?

Ze względu na zmiany w konsumpcji muzyki, która w dużej mierze odbywa się aktualnie przez streaming, coraz więcej presji kładzie się na artystów i dostawców muzyki, aby dostarczać duże ilości na muzyki na żądanie. Podczas gdy w przeszłości streaming muzyki wideo i audio służyły jako dodatek do bardziej dominującej sprzedaży cyfrowej, w tej chwili role się odwróciły. Pojawienie się takich serwisów jak Spotify czy Tidal zrewolucjonizowało rynek muzyczny, a teraz jeden z największych graczy YouTube wprowadza rewolucyjne zmiany.

Narodziny streamingu doprowadziły do rozkwitu artystów, których sukces napędzany jest głównie przez tą formę konsumpcji muzyki. Skorzystali na nim artyści mniej znani tacy jak Migos, Cardi B i Lil Uzi Vert. Pomogło to również w działaniach artystów, których tradycyjna sprzedaż nie była aż tak popularna, jak Rihanna. Wreszcie skorzystały na tym muzycy, którzy zmianę potraktowali jako okazję do całkowitej zmiany strategii wydawania albumów, co najlepiej pokazuje przykład Beyonce i jej wizualnych albumów.

Nieodłączną częścią streamingu był wzrost znaczenia serwisu VEVO, który jest ogromną “maszyną” zasięgową, co pomagało artystom wytwórni Universal Music i Sony Music, które współtworzyły znany portal. Artyści Warnera, który nie zdecydował się na współpracę przy tworzeniu VEVO, mocno na tym ucierpieli z zasięgami (oczywiście z kilkoma wyjątkami artystów Warnera jak Bruno Mars czy Ed Sheeran).

Są również przykłady artystów takich jak Kelly Clarkson czy Rita Ora, które w trakcie kariery zmieniły wytwórnie z Sony na Warner, i które w związku z zmianą i faktem, że Warner nie współpracuje z VEVO (i nie zdecydował się na jego współtworzenie na początku z Sony i Universalem), musiały założyć nowe kanały na YouTubie porzucając miliony subskrybentów z kont VEVO. Wygląda na to, że wszystko się zmieni, po tym, jak pojawiło się nowe ogłoszenie giganta YouTube’a. Serwis wideo w tym tygodniu ogłosił, że przygotowują się do uruchomienia “Oficjalnych kanałów artystów”.

W nadchodzących tygodniach YouTube zamierza połączyć wszystkie kanały i pozostawić jeden dla każdego artysty. Zmiana dotyczyć też będzie kanałów VEVO.

Po zmianie oficjalne kanały artysty będą oznaczone charakterystycznym symbolem. Zmianę najlepiej obrazuje poniższy obrazek:

Web Cams Sex
Sebastian

Sebastian

Współzałożyciel POPHEART.PL. Zakochany w najróżniejszej muzyce po uszy. Wielki fan Davida Bowiego, Grace Jones i Iggy'ego Popa. W przesłuchiwanych albumach szuka przede wszystkim jakości, świeżości i czegoś innego.

Udostępnij na Google Plus