Spotify: Reggaeton jako inspiracja największych hitów wakacji

Co łączy “Despacito” Luisa Fonsi, “Shape of You” Eda Sheerana oraz “Mi Gente” J Balvina i Willy’ego Williama? 

Wszystkie utwory to niekwestionowane przeboje tego roku. Poza tym, że znalazły się w TOP 20 największych hitów tegorocznych wakacji wśród polskich użytkowników Spotify, łączy je jeszcze jedna wspólna cecha. Jaka? We wszystkich utworach słychać wyraźne inspiracje reggaetonem, gatunkiem, którego popularność na Spotify w ostatnich latach rosła w szybszym tempie niż hip hopu.

Gdyby spytać statystycznego fana muzyki o to czy wie, czym jest reggaeton, odpowiedź najprawdopodobniej byłaby przecząca. Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele elementów popularni artyści czerpią z muzyki wywodzącej się z jamajskiego dancehallu. “Despacito”, “Shape of You” Eda Sheerana, “Mi Gente” autorstwa J Balvina i Willy’ego Williama czy “Unforgettable” amerykańskiego rapera French Montana to tylko kilka najnowszych przykładów, w których można usłyszeć wyraźne inspiracje gatunkiem. Rosnąca popularność reggaetonu nie wzięła się znikąd. Gatunek stopniowo zyskiwał rozgłos wśród użytkowników Spotify – od maja 2014 do czerwca 2017 jego udział w całości muzyki odsłuchiwanej w serwisie urósł aż o 119 procent! To więcej niż niesamowicie popularny w ostatnich latach hip hop, który w tym czasie zanotował 86 procentowy wzrost, czy muzyka pop, której popularność wzrosła o 13 procent. Co ciekawe, w tym samym czasie baza użytkowników Spotify powiększyła się z 10 milionów do aż 140 milionów użytkowników!

Z zadowoleniem obserwuję, jak reggaeton dynamicznie zyskuje na popularności i inspiruje coraz więcej artystów. Z niepozornego podgatunku, reggaeton stał się czynnikiem silnie wpływającym na współczesną scenę muzyczną. Pracujemy nad tym, jak możemy spopularyzować inne gatunki muzyki latynoskiej oraz jak korzystając z możliwości naszej platformy, zmniejszyć różnice dzielące płci, nadzwyczaj widoczne w reggaetonie i muzyce latynoskiej – ROCIO GUERRERO, HEAD OF GLOBAL CULTURES, SHOWS & EDITORIAL W SPOTIFY.

Interaktywna mapa zamieszczona poniżej pokazuje, jak reggaeton stopniowo zyskiwał na popularności wśród użytkowników Spotify na całym świecie. Warto zwrócić uwagę na to, jak często gatunek wybierają użytkownicy w krajach, w których hiszpański nie jest językiem dominującym:

Najlepszym dowodem na rosnącą popularność reggaetonowych inspiracji w muzyce jest globalny sukces “Despacito”. Od premiery oryginalnej wersji utworu w styczniu, fani muzyki na całym świecie oszaleli na punkcie hiszpańskojęzycznego przeboju. W międzyczasie stał się on najczęściej odtwarzanym utworem tegorocznych wakacji na Spotify i nieustannie okupuje szczyty list przebojów. Popularność “Despacito zwróciła uwagę Justina Biebera, który postanowił zremiksować singiel i w kwietniu zaprezentował swoją własną wersję. Oba utwory do tej pory zanotowały w Spotify ponad 1,4 miliarda odtworzeń!

Interaktywna mapa zamieszczona poniżej prezentuje rosnącą popularność “Despacito” wśród użytkowników Spotify od momentu premiery:

źródło: materiały prasowe Spotify

Web Cams Sex
Udostępnij na Google Plus