Happy YouTubeversary, czyli dziesięć amerykańskich youtuberów, którzy spróbowali swoich sił w muzyce

Sto lat, YouTube! Jedna z najpopularniejszych witryn internetowych naszych czasów, uruchomiona jeszcze 14 lutego 2005 roku, skończyła dziś dokładnie dwanaście lat. Był to niewątpliwie czas zmian, modyfikacji, a także bardzo intensywnego rozwoju, których efekty widzimy dziś gołym okiem. Miliardy wyświetleń, setki milionów subskrybentów i wiele tysięcy znanych osób sprawiły, że dzielenie się ze światem swoim życiem i przemyśleniami stało się prostsze niż kiedykolwiek, a do grona szeroko pojętego show biznesu dołączyć może każdy, kto wierzy we własne marzenia. 

W ramach wspólnego świętowania tego wydarzenia postanowiłem stworzyć tym razem listę amerykańskich youtuberów, którzy w pewnym momencie życia spróbowali swoich sił w muzycznym świecie. Oznacza to oczywiście, że nie znajdziemy tu youtuberów zajmujących się muzyką jako głównym celem ich działalności, lecz znanych cyfrowych celebrytów, którzy mieli kiedyś okazję się z tym światem (z różnym skutkiem) zderzyć.

Gotowi? To zaczynamy!

10. MyLifeAsEva

Amerykańska gwiazda mediów cyfrowych Eva Gutowski, znana w serwisie od ponad czterech lat jako MyLifeAsEva, udostępniła swój debiutancki utwór wraz z teledyskiem jeszcze w 2015 roku. Prawdopodobnie nie spodziewała się wtedy, że „Literally My Life” po wielu miesiącach zostanie jednym z najczęściej oglądanych filmików na jej kanale, a także jednym z odnoszących największe sukcesy w swojej kategorii – jak dotąd zgromadził on ponad 33 miliony wyświetleń i niezliczoną ilość przeróbek, parodii i referencji w szeroko pojętej popkulturze. Jak mówi sama zainteresowana, nagranie piosenki i klipu sprawiło jej swego czasu ogromną przyjemność, jednak “nigdy nie aspirowała do bycia Arianą Grande i chciała po prostu spróbować czegoś nowego”. Na co dzień Gutowski zajmuje się parodiami, filmikami związanymi z urodą i poradami z serii zrób-to-sam, które za każdym razem osiągają średnio powyżej półtora miliona wyświetleń.

9. Miranda Sings

Niejednokrotnie byliśmy świadkami, że YouTube przez lata stał się użytecznym narzędziem praktycznie dla każdego – od poważnych firm i organizacji, aż po cały wachlarz komediantów, którym co raz prościej dotrzeć do szerszego niż kiedykolwiek grona odbiorców. Jednym z przykładów jest bez wątpienia Miranda Sings – fikcyjna postać stworzona przez amerykankę Colleen Ballinger, która w ciągu ostatnich lat dorobiła się łącznie ponad siedmiu milinów subskrybentów, występów na całym świecie, własnej książki, a ostatnio nawet autorskiej serii „Haters Back Off” dostępnej ekskluzywnie w serwisie Netflix. Miranda od początku miała być zupełnym przeciwieństwem Colleen, która od lat odnosi niesamowite sukcesy dzięki popularności wykreowanego przez siebie alter-ego – nie jest więc żadną tajemnicą, że stworzona przez Ballinger postać nigdy myśleć o śpiewie nie powinna, a efekty jej przeświadczenia o własnym talencie śledzi średnio kilkaset tysięcy osób tygodniowo.

8. Ricky Dillon

Zwróćmy jednak na chwilę głowę także w stronę tych youtuberów, którzy swoje muzyczne osiągnięcia traktują wbrew pozorom całkowicie poważnie. Po rozwiązaniu grupy O2L, która była swego czasu jednym z najpopularniejszych kanałów w dziejach serwisu, członkowie zespołu ruszyli na podbój internetu swoimi własnymi ścieżkami i skupili się na przyciągnięciu uwagi ich stałej widowni poprzez solowe projekty. Jeden z nich, Ricky Dillon, oprócz prowadzenia swojego kanału zdecydował się także bardzo szybko na sprawdzenie swoich sił w muzycznym świecie. Udało mu się już wydać w zeszłym roku swój debiutancki album „GOLD”, a w ramach związanych z nim promocji także singiel „Problematic”, w którym gościnnie pojawił się także… Snoop Dogg. Większość jego dotychczasowych wydawnictw uplasowała się w pierwszej dwudziestce amerykańskiej witryny serwisu iTunes, a on sam nie raz współpracował z dużymi stacjami telewizyjnymi przy okazji różnych projektów. Ocenę jego zdolności wokalnych pozostawiam natomiast Wam.

7. Lia Marie Johnson

Kojarzycie prowadzoną na kanale Fine Bros serię Kids React, gdzie młodzi ludzie wyrażają swoje zdanie na temat bieżących zjawisk i trendów? Lia Marie Johnson jest więc jedną z dziewczyn, których reakcje mogliśmy oglądać na ekranach naszych monitorów już od wielu lat. Mało osób wie jednak, że oprócz kariery internetowej młoda youtuberka postawiła również w ciągu ostatnich dwóch lat postawić na muzykę, czego efektem jest doskonale przyjęta piosenka „Moment Like You”. Johnson postanowiła iść za ciosem i w październiku zeszłego roku mieliśmy także okazję usłyszeć jej kolejny utwór, „DNA”, który opublikowała już jednak na swoim autorskim kanale VEVO. Czy będzie to kolejna gwiazda internetu, która podobnie jak Troye Sivan przebije się do odbiorców mediów głównego nurtu? Tego dowiemy się już wkrótce, jednak warto mieć na nią oko!

6. Trevor Moran

Wróćmy teraz na chwilę do nadmienionego już wyżej O2L, gdyż Ricky Dillon to nie jedyny członek grupy, który po zakończeniu jej działalności postawił na muzykę. Osiemnastoletni w tym momencie Trevor Moran nie tylko brał udział w amerykańskiej edycji show X Factor, ale od tego czasu wydał także dwie EPki, „XIAT” i „Alive”, które dotarły do pierwszego miejsca listy Billboard Heatseekers Albums. Jego główny kanał w serwisie zgromadził jak dotąd ponad milion subskrybentów, a on sam za sprawą swojego kontrowersyjnego wizerunku stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich youtuberów. Oprócz swojego kanału, na którym publikuje filmiki z tygodniową częstotliwością, Moran podpisał także w zeszłym roku swój kolejny kontrakt muzyczny, który zaowocował póki co jego najnowszym singlem zatytułowanym „Get Me Through the Night”.

5. Jeffree Star

Jak już nadmieniłem, YouTube oferuje obecnie pełen wachlarz osobowości, których w wielu przypadkach nie da się ze sobą porównać. Nic więc dziwnego, że są też przypadki, gdzie muzyka przez wiele lat była dla niektórych youtuberów głównym źródłem sukcesów – idealnym przykładem jest Jeffree Star, który po bezpowrotnym końcu królowania serwisu MySpace skupił się na budowaniu swojego autorskiego kanału związanego z kosmetykami. Dziś jego konto zgromadziło prawie cztery miliony subskrybentów, a publikowane filmiki osiągają w ciągu tygodnia nawet dwa miliony wyświetleń. Zakres tematyczny jego materiałów oscyluje aktualnie głównie w granicach makijażu i testów produktów kosmetycznych, które od zawsze były jego drugą po muzyce pasją. Czy Jeffree nagra jeszcze kiedyś jakikolwiek nowe piosenki? Tego nie wiemy, jednak on sam nie wydaje się tym faktem niepocieszony – w końcu grunt to robić w życiu to, co się lubi.

4. Trisha Paytas


Trishę Paytas
w mniejszym bądź większym stopniu, może kojarzyć praktycznie każdy fan popularnych obecnie stron z memami. Powód jest wbrew pozorom dość oczywisty – dostarcza ona bowiem od miesięcy swoim fanom i antyfanom filmików, które są systematycznie wyśmiewane, a ich przekaz (nie bez powodu zresztą) automatycznie marginalizowany: mogliśmy więc jeszcze do niedawna znaleźć na jej kanale słowa poparcia dla polityki obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, dwudziestominutowe relacje z picia soku jabłkowego, a nawet… sto warstw sztucznej spermy na jej twarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że swojej muzycznej karierze Trisha poświęca sporo, jak na YouTube’owe standardy, uwagi: zaprezentowała światu jak dotąd sześć EPek i kilkanaście klipów, które zdobyły łącznie ponad dwadzieścia pięć milionów wyświetleń. Kontrowersja metodą na podniesienie sprzedaży i zdobycie zainteresowania mediów? Z pewnością. Czy jest w tym coś dziwnego? Absolutnie nie – robiło to w końcu wielu przed nią.

3. Joey Graceffa

Kariera kolejnego z moich dzisiejszych bohaterów to przykład, że sukces zawsze oznacza ogromny wysiłek i wiele lat ciężkiej pracy. Amerykański youtuber Joey Graceffa zaczął swoją solową drogę do sławy jeszcze w 2007 roku – dziś, dziesięć lat później, jest już medialną osobistością z ponad bilionem wyświetleń jego materiałów, autorem dwóch książek, a także internetowej serii “Escape the Night” na płatnej wersji serwisu, YouTube Red. Joey nagrał również jedyną jak dotąd piosenkę „Don’t Wait”, w teledysku do której ujawnił światu po wielu latach, że jest gejem. Klip zgromadził jak dotąd ponad 27 milinów wyświetleń i w swojej kategorii jest jednym z najczęściej oglądanych w całej historii serwisu. Dwa lata po tym zdarzeniu nadal niestety nie doczekaliśmy się jeszcze od niego żadnej nowości muzycznej, jednak zgodnie z jego obietnicą drugi utwór ma powstać już w tym roku. Trzymamy kciuki!

2. Shane Dawson

Kolejna osoba na liście jest prawdopodobnie jedyną z wymienionych do tej pory, która wyznała swego czasu, że kariera muzyczna nie była w jej przypadku dobrym pomysłem. Shane Dawson, amerykański youtuber, reżyser, a od niedawna także autor dwóch książek, nigdy nie bał się stawiać przed sobą nowych wyzwań. Dziś, po prawie dziewięciu latach, zgromadził łącznie ponad trzy i pół biliona wyświetleń na kilku ze swoich kanałów, a każdego dnia na jego obecnym pojawiają się kolejne, które gromadzą średnio milion odtworzeń w ciągu pierwszych 24 godzin. Imponujące? Z pewnością, jednak Dawson jest z nich dumny dużo bardziej niż ze swoich dokonań muzycznych, które regularnie określa jako “nieudane próby zostania gwiazdą popu, na którą nigdy się nie nadawał”. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszy z nich, „Superluv!”, dotarł m.in. do 16. miejsca UK Indie Chart, co w 2012 roku, gdy streaming i sprzedaż cyfrowa traktowane były jeszcze trochę po macoszemu, było ogromnym osiągnięciem.

1. Nigahiga

Znacie to uczucie, kiedy Wasz żart zaczyna żyć własnym życiem i delikatnie mówiąc wymyka się powoli spod kontroli? Ja też nie. Może się jednak wypowiedzieć w tej sprawie Ryan Higa, znany w serwisie od wielu lat jako Nigahiga, którego ostatnia propozycja przyjęła się dużo lepiej niż zakładał to sam autor. Mowa oczywiście o piosence „Dong Saya Dae”, która razem z założonym na jej potrzeby fikcyjnym zespołem od początku miały być parodią typowej koreańskiej grupy pop. Żart Ryana oczywiście się udał, jednak wiele osób… uwierzyło, że zespół i nagrana przez nich piosenka są prawdziwe! Utwór dotarł nawet na szczyt listy iTunes K-Pop Chart, czego nie spodziewali się podobno sami autorzy żartu…

Udostępnij na Google Plus