Dziś powrót programu “Idol”! Kogo zapamiętamy z poprzednich edycji?

„Idol” powraca do Polski! Już dziś na antenie Polsatu zostanie wyemitowany pierwszy odcinek piątej edycji najpopularniejszego talent-show na świecie. Po dwunastu latach, stacja zdecydowała się wrócić do formatu. W jego jury zasiadają: Ewa Farna, Wojciech Łuszczykiewicz, Janusz Panasewicz oraz Elżbieta Zapendowska. Zanim poznamy zwycięzcę show, przypomnijmy sobie jak to wszystko się zaczęło…

Pierwsza edycja „Idola”

Wszyscy chyba pamiętamy emocje jakie towarzyszyły nam podczas pierwszej edycji programu. Po raz pierwszy bowiem w polskiej telewizji mieliśmy talent-show z prawdziwego zdarzenia. Młodzi wokaliści przyjeżdżali na castingi z najbardziej odległych zakątków Polski. Na naszych oczach walczyli oni o zwycięstwo i kontrakt płytowy. Polskę ogarnęła mania “Idola”! Nie wszyscy wiedzą, że na castingach zjawiły się chociażby Paulina Sykut – obecnie pogodynka i prowadząca “Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”Sara Boruc – blogerka, żona piłkarza Artura Boruca oraz aktorka Joanna Kulig

Do finału – dzięki głosom widzów – trafiło dziesięciu wykonawców: Jakub Rutnicki, Michael Zawitkowski, Ania Dąbrowska, Patrycja Wódz, Paweł Nowak, Tomasz Makowiecki, Gosia Stępień w tym ścisła trójka: Szymon Wydra, Ewelina Flinta i Alicja Janosz. Z wynikiem 40% głosów wygrała Alicja Janosz, która po zakończeniu show stosunkowo szybko wydała debiutancki album “Ala Janosz”. To również ona reprezentowała nasz kraj podczas konkursu “World Idol” zajmując ostatecznie ósme miejsce. “Może w tamtej chwili nie trafiłam na dobrych ludzie. Może sama nie byłam za bardzo asertywna?” – mówiła kilka lat po zakończeniu programu, sugerując, że krążek nie był dokładnie tym czym chciała, by był. Słynna już “jajecznica” chyba nigdy nie zostanie jej zapomniana… Największą karierę z finałowej dziesiątki zrobiła Ania Dąbrowska – co ciekawe, była ona jednocześnie jedną z pierwszych osób, która pożegnała się z programem. Równie dobrze zapowiadała się kariera Eweliny Flinty – niestety, po wydaniu drugiego krążka, wokalistka zniknęła z rynku… Alicja Janosz z drugim albumem czekała aż do 2011 roku. “Vintage” – w przeciwieństwie do “Ala Janosz” był  w pełni autorskim krążkiem. Na rynku muzycznym świetnie odnalazł się także Tomek Makowiecki, który początkowo nagrywał jako Makowiecki Band, a od trzeciej płyty już jako Tomek Makowiecki.

Idol 2

Czternaście lat temu, 16 lutego 2003 roku poznaliśmy zwycięzcę drugiej edycji show. Został nim Krzysztof Zalewski – pochodzący z Lublina muzyk zdobył w finale aż 51% głosów telewidzów. Wszystkie występy Krzysztofa Zalewskiego charakteryzowały się heavymetalowym klimatem. Swój udział w programie określał jako „manifestację rocka”. Rok później – już jako Zalef wydał album “Pistolet”. I kiedy wydawało się, że wielki świat stoi przed nim otworem, on zniknął… Owszem, pojawiał się w projektach innych muzyków, ale z wydaniem kolejnego albumu czekał aż do 2013 roku. Jego ostatni krążek “Złoto” z hitem “Miłość Miłość” to stosunkowo nowa propozycja – ukazał się bowiem w listopadzie ubiegłego roku. Kolega Zalewskiego z finału, czyli Mariusz Totoszko funkcjonuje na rynku muzycznym do dziś. Najpierw jako wokalistka zespołu Volver, dziś jako solowy artysta.

Przy okazji tej edycji warto wspomnieć o Hani Stach. Wokalistka zrezygnowała z programu w trakcie jego trwania. Rok później ukazała się jej pierwsza płyta “Hania Stach”. Promujący ją singiel “Właśnie w taki dzień” jest chyba jej największym przebojem. Dodatkowo, Hania Stach spełniała się jako aktorka dubbingowa. Startowała także w polskich preselekcjach do Eurowizji.

Idol po raz trzeci…

Brodka, Brodka i jeszcze raz Brodka. Monika Brodka przychodząc do programu miała zaledwie szesnaście (!) lat. Nie przeszkodziło jej to jednak w wygraniu całej edycji. Co więcej – pochodząca z Twardorzeczki wokalistka zdobyła aż 69% wszystkich głosów od telewidzów! W ścisłym finale pokonała Jakuba Kęsego i Pawła Kowalczyka. Kilka miesięcy po wygraniu show, Monika wydała swój pierwszy album. To właśnie na nim znalazł się jej wielki hit “Ten”. Kolejne single z miejsca stawały się przebojami, ale to dopiero “Granda” wydana w 2010 roku przyniosła jej gigantyczną sławę. O Brodce mówili i pisali wszyscy, a krążek uzyskał status dwukrotnej platynowej płyty. W 2014 roku album uznany został najlepszą płytą nagrodzoną Fryderykiem w ostatnich 20 latach w kategorii “Muzyka rozrywkowa”. Ostatni krążek Brodki “Clashes” został wydany także poza Polską. Fani artystki, którzy pokochali ją za “Grandę” mogli poczuć się nieco rozczarowani nową ścieżką muzyczną po której zaczęła kroczyć ich idolka. Teraz jest światowo. I alternatywnie. Pytanie tylko ile jest w tym prawdy? Na rynku muzycznym dobrze odnalazł się także wspomniany Paweł Kowalczyk. Na początku maja ubiegłego roku ukazał się jego trzeci album, a Kovalczyk zdobył nim uznanie krytyków i słuchaczy. Pozostali uczestnicy niestety zaginęli bez słuchu…

Idol numer cztery

Na początek ciekawostka – jedną z gwiazd czwartej edycji “Idola” była Sylwia Grzeszczak! Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia pozostałych uczestników, śmiało można stwierdzić, że to właśnie ona zrobiła największą karierę, nie docierając nawet do ścisłej dziesiątki. Znalazł się w niej natomiast Maciej Silski – zwycięzca edycji z 2005 roku. Z solowym (i jedynym) krążkiem czekał dwa lata. Zdecydowanie głośniej było o zdobywcy drugiego miejsca – Sławku Uniatowskim. Na początku swojej muzycznej kariery nagrał duet z ikoną polskiej muzyki – Marylą Rodowicz. Ich numer “Będzie to co musi być” znalazł się na płycie Maryli “Kochać”. Płyty solowej nigdy się nie doczekaliśmy, ale muzyk zdążył zaliczyć “Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” – odpadł jednak w pierwszym odcinku… Fanki (i fani) zamiast zachwycać się jego muzyką, wzdychają nad jego muskulaturą, którą pokazuje w sieci… Mamy nadzieję, że w tym roku doczekamy się płyty!

Jury

Przez wszystkie edycje w jury programu zasiadali: Elżbieta Zapendowska, Robert Leszczyński i Jacek Cygan. Kuba Wojewódzki na chwilę opuścił program, ustępując miejsca w trzeciej edycji Maciejowi Maleńczukowi i Marcinowi Prokopowi. W piątej odsłonie programu z tego grona zobaczymy tylko Zapendowską.

Najlepsze występy 😉

Web Cams Sex
Dawid

Dawid

Dziennikarz, z Popheart związany niemalże od samego początku. W muzyce nie zamykam się na to co nowe, w mojej biblioteczce znaleźć można zarówno płyty wykonawców popowych jak i hiphopowych.

Udostępnij na Google Plus