GRAMMYs 2016 – przewidywania

Grammy to najważniejsze i najbardziej prestiżowe święto celebrujące muzykę. Rokrocznie nagrody Grammy przyznawane są lutym, chociaż nie zawsze tak było. Pierwsza gala wręczenia nagród Grammy odbyła się 4 maja 1959 roku. Potocznie na statuetki w kształcie gramofonu i wykonywane ekskluzywnie w Colorado, mówi się, że to “muzyczne Oscary”.

Do gali w 2009 roku, łącznie rozdano 7578 statuetek. Za najważniejsze kategorie, w których można zdobyć statuetkę uznaje się: Album Of The Year (Album Roku), Record Of The Year (Nagranie Roku – ta statuetka trafia zarówno do wykonawcy jak i producenta piosenki), Song Of The Year (Piosenka Roku – ta statuetka trafia tylko i wyłącznie do osób, które skomponowały utwór) oraz Best New Artist (Debiut Roku).

W 2016 roku, gala wręczenia Grammy odbędzie się 15 lutego 2016 (w nocy z 15 na 16 lutego 2016 polskiego czasu) w legendarnej hali Staples Center w Los Angeles. Muzyka, która została nominowana do najważniejszych nagród muzycznych musiała zostać wydana w okresie pomiędzy 1 października 2014 a 30 września 2015. Przyjrzeliśmy się nominacjom w 4 najważniejszych kategoriach i pobawiliśmy się w wróżkę – kto wygra, a kto powinien wygrać? O tym przeczytacie poniżej.

NOMINOWANI W KATEGORII ALBUM OF THE YEAR:

album

Kto wygra? Taylor Swift. W ostatnich latach nagrody Grammy coraz częściej wręczane są ze względu na popularność danej płyty. W popie w zeszłym roku niewątpliwie Swift dominowała. Dodatkowo prowadziła najbardziej agresywną kampanię przed wręczeniem nagród (tak jak w przypadku Oscarów, przed Grammy prowadzi się kampanie, której zadaniem jest pokazanie swojej muzyki z najlepszej strony przed komisją), dlatego też to właśnie ona zdobędzie nagrodę w tej kategorii.

Kto powinien wygrać? Kendrick Lamar. “To Pimp The Butterfly” to bez wątpienia najlepsza płyta wydana w zeszłym roku.

Czy GRAMMY może zaskoczyć? Tak. Podczas zeszłorocznej gali, typowana zwyciężczynie Beyoncé przegrała z rewelacyjnym Beckiem. W tym roku zaskoczona może być Taylor Swift. Mimo, że wydaje się pewne, że zgarnie statuetkę w kategorii AOTY, to Grammy może zaskoczyć i wręczyć ją zdecydowanie lepszej płycie – “To Pimp The Butterfly”. Tym samym komisja naprawi błąd, który popełniła w 2014 wręczając statuetkę za Najlepszy Krążek Hip-Hop dla Macklemore’a, zamiast dla Lamara. Za decyzje z 2014 komisja przypłaciła oskrażeniem o rasizm.

NOMINOWANI W KATEGORII SONG OF THE YEAR:

song of the year

Kto wygra? Taylor Swift. Kategoria SOTY nagradza zazwyczaj najbardziej popularne utwory, a pośród nominowanych to właśnie “Blank Space” zdobyło największą popularność.

Kto powinien wygrać? Kendrick Lamar lub Little Big Town.

Czy GRAMMY może zaskoczyć? Raczej nie. Wygrana Swift w tej kategorii jest, wydaje się, być raczej pewna. O ile w przypadku, kategorii AOTY, komisja może zaskoczyć, to jeśli chodzi o kategorię Song Of The Year, w ostatnich kilku latach wygrywały najbardziej popularne utwory. A tego nie można odmówić Swift i “Blank Space”.

NOMINOWANI W KATEGORII RECORD OF THE YEAR:

record of the

Kto wygra? Mark Ronson & Bruno Mars. W kategorii ROFY, Grammy zazwyczaj przyznaje nagrodę hitom, które równocześnie są dobrą jakościowo muzyką. “Uptown Funk” wydaje się spełniać oba wymagania.

Kto powinien wygrać? D’Angelo & The Vanguard. “Really Love” to po prostu mistrzostwo muzyczne.

Czy GRAMMY może zaskoczyć? Raczej nie. Ronson i Bruno Mars to pewniaki w tym zestawieniu. W tej kategorii jedynie The Weeknd może zaskoczyć i zgarnąć statuetkę spod nosa “Uptown Funk”.

NOMINOWANI W KATEGORII BEST NEW ARTIST:

best new

Kto wygra? Tori Kelly. W ostatnich miesiącach o Tori jest najgłośniej.

Kto powinien wygrać? James Bay. Tworzy najlepszą muzykę z wszystkich nominowanych.

Czy GRAMMY może zaskoczyć? Zdecydowanie tak. Best New Artist to najbardziej nieprzewidywalna kategoria. Tak na prawdę nasze predykcje robiliśmy w tej kategorii o przeczucie, a nie o konkretną wiedzę w oparciu o dane historyczne. Tutaj każdy może wygrać.

Sebastian

Sebastian

Współzałożyciel POPHEART.PL. Zakochany w najróżniejszej muzyce po uszy. Wielki fan Davida Bowiego, Grace Jones i Iggy'ego Popa. W przesłuchiwanych albumach szuka przede wszystkim jakości, świeżości i czegoś innego.

Udostępnij na Google Plus