#FreeKesha, czyli o co chodzi? Tłumaczymy całą sprawę.

Mówią o tym wszyscy. Ruch #FreeKesha oraz Ke$ha są na ustach wszystkich przez ostatnie kilka dni. O co dokładnie chodzi?

Aby dokładnie poznać sprawę, postanowiliśmy bardzo dokładnie i po kolei wytłumaczyć Wam co działo się pomiędzy Keshą a Dr. Luke.

W marcu 2005 Dr. Luke (Lukas Gottwald) wraz z Maxem Martinem słuchają po raz pierwszy dema Keshy, a następnie dzwonią do wokalistki do jej domu w Nashville, aby umówić się na spotkanie. Po kilku nieudanych próbach skontaktowania się z dziewczyną, w końcu im się udaje. Na wiosnę 2005 roku, Kesha leci na spotkanie z Dr. Luke’m do Nowego Jorku. W tym czasie Kesha Rose, bo tak na prawdę ma na imię wokalistka, jest uczennicą liceum i uczęszcza do programu z międzynarodową maturą, tzw. International Baccalaureate (IB). W wieku 18 lat, Kesha podpisuje kontakt płytowy z wytwórnią Dr. Luke’a Kemosabe Records/Kash Records, rzuca naukę w liceum i wyjeżdża do Los Angeles.

W momencie, gdy Kesha wyprowadza się do LA, Dr. Luke zajmuje się produkcją płyty Paris Hilton. Młoda wokalistka uczestniczy w nagraniach płyty dziedziczki hotelowej fortuny. Kesha pomaga skomponować utwór “Nothing In This World,” w którym finalnie śpiewa również chórki. Dzięki współpracy z Paris Dr. Luke, Kesha i jej przyjaciele (w tym m.in. Lady Gaga), dostają zaproszenie na urodziny siostry Paris Hilton – Nicky Hilton, która odbywa się jesienią 2005 roku. Dwa dni po imprezie urodzinowej Kesha rzekomo budzi się nago w hotelowym pokoju producenta – Dr. Luke w czasie imprezy podał wokalistce bardzo silne tabletki gwałtu. Pod koniec 2005 roku ówszesny adwokat Keshy, Fred Goldring, próbuje zakończyć nieudanie kontrakt płytowy z wytwórnią Kemosabe Records/Kash Records. Próba zakończenia kontraktu po kilku miesiącach współpracy wskazuje na to, iż pomiędzy Keshą a Dr. Lukem zaistniały co najmniej spięcia. Co w takim razie stało się pomiędzy próbą zakończenia współpracy pomiędzy Keshą a Dr. Lukem w 2005 a ich ponowną współpracą w 2009 roku?

Od końca 2005 roku aż do końca 2008 roku Kesha oraz Dr. Luke zaprzestali jakiegokolwiek kontaktu między sobą. W 2006 roku Kesha rozpoczyna współpracę z firmą DAS Management. Dzięki temu pisze i produkuje piosenki, ale nadal jest związana umową z Kemosabe Records/Kash Records i nie może nagrać własnego materiału. W pewnym momencie, DAS Management próbuje nawet załatwić kontrakt dla Keshy z Warnerem. Osobą, która w tym czasie negocjuje współpracę z ramienia Warnera jest Kara DioGuardi. Niestety kontrakt z wytwórnią Dr. Luke’a Kemosabe Records/Kash Records jest bardzo zawiły i zawiera wiele kruczków prawnych. Wobec tego, kontrakt z Warnerem nie zostaje podpisany.

Dziewczyna w tym czasie występuje w teledysku swojej znajomej, Katy Perry, do utworu “I Kissed A Girl“. Piosenkę wyprodukował Dr. Luke. Kesha widoczna jest w klipie kilkakrotnie, ale najlepiej można ją zauważyć w 1:21 teledysku. Prawdopodobnie ze względu na ten teledysk, kontakt Dr. Luke’a i Keshy zostaje odnowiony.

Kesha rozpoczyna z niewiadomych powodów ponownie współpracować z Dr. Luke’m pod koniec 2008 roku. Prawdopodobnie dzieje się to ze względu na rosnącą popularność produkcji Lukasa Gottwalda oraz nieudolne próby zakończenia kontraktu z Kemosabe Records/Kash Records. Ze względu na słabą sytuację materialną Kesha żyję albo w samochodzie albo w tanich motelach.

Pod koniec 2008 roku Lukas Gottwald ściąga Keshę do studia, aby pomogła mu w nagraniu utworu “Right Round” dla Flo Rida (ale także nad piosenkami dla Britney Spears – m.in. “Lace And Leather” gdzie śpiewa chórki). Kesha wymyśla i śpiewa refren do “Right Round”, dzięki któremu później piosenka stanie się wielkim hitem. Niestety Dr. Luke nie wpisuje piosenkarki do rejestru utworu, wobec czego Kesha nie zarabia na piosence ani centa. Mimo tego, Keshą zainteresowana jest wytwórnia Jive/RCA, która należy do koncernu Sony Music. Po negocjacjach, Kesha podpisuje za zgodą Dr. Luke’a kontakt płytowy z Sony Music, nie kończąc tym samym kontraktu z Kemosabe Records/Kash Records. To bardzo częsty proceder w świecie muzycznym – mniejsza wytwórnia “użycza” praw do dystrubucji muzyki danego artysty dzieląc się oczywście w znacznej częsci zyskiem z tantiemów. Kesha przyjmuje pseudonim z słynnym dollarem – Ke$ha i wydaje debiutancki singiel “TiK ToK”.

W 2009 roku Ke$ha zostaje międzynarodową gwiazdą jednak nie ma możliwości wydania swojego autorskiego materiału. Sprawa ma swoją kulminację w 2012 roku. Trwają nagrania trzeciego albumu Ke$hy, później zatytułowanego Warrior. Ke$ha nie pracuje nad nim z Dr. Luke’m, a z alternatywnymi producentami. Powstaje wtedy materiał z zespołem The Flaming Lips (który odpowiedzialny jest za ostatni darmowy album Miley Cyrus – “Miley Cyrus And Her Dead Petz“). Album roboczo nazywa się Lip$ha. Po prezentacji materiału wytwórni zostaje on całkowicie odrzucony, a w ciągu kilku tygodni nagrany zastępczy materiał w całości wyprodukowany przez Dr. Luke’a. Fakt ten zgadza się z wypowiedziami medialnymi Ke$hy przed premierą “Warrior”, w którym zapowiada kompletnie nowe brzmienie.

Prawdopodobnie ze względu na narastającą frustracje Ke$ha postanawia po raz kolejny zawalczyć o swoje prawo do wolności. Powstaje ruch nazwany #FreeKesha.

W trakcie trwania kariery Ke$hy, Dr. Luke miał wielokrotnie zastraszać wokalistkę, aby nie ujawniała ich przeszłości. W innym wypadku miał zablokować wszystkie dochody z tantiemów wokalistce – miał do tego pełne prawo, gdyż ok. 90% utworów Ke$hy była jego produkcji. Ke$ha niestety również miała bardzo niekorzystny dla siebie kontakt.

Web Cams Sex
Sebastian

Sebastian

Współzałożyciel POPHEART.PL. Zakochany w najróżniejszej muzyce po uszy. Wielki fan Davida Bowiego, Grace Jones i Iggy'ego Popa. W przesłuchiwanych albumach szuka przede wszystkim jakości, świeżości i czegoś innego.

Udostępnij na Google Plus