10 najlepszych utworów Davida Bowiego + WYNIKI KONKURSU!

Dziś swoje 69. urodziny świętuje David Bowie. Prawdziwa legenda muzyki pop i rock. Do dziś jego osobą inspirują się młodzi artyści, a utwory wykorzystywane są w filmach oraz doczekały się licznych coverów. W dniu jego urodzin do sklepów trafia całkowicie nowy album “Blackstar”, który pozwala nam wrócić do czasów świetności artysty i śmiało może stanąć na półce obok wybitnej “berlińskiej trylogii”. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się (jakimś cudem) z twórczością artysty, który jako pierwszy otrzymał nagrodę MTV Video Vanguard Award, to mamy dla Was zestawienie 10 (to był ciężki wybór) najlepszych utworów wokalisty!

KONKURS: Mamy dla Was 3 egzemplarze najnowszego albumu Bowiego Skomentujcie pod zestawieniem – który utwór z repertuaru artysty jest Waszym ulubionym i dlaczego? 3 najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy krążkiem. Na wasze odpowiedzi czekamy do 10 stycznia!

Konkurs zakończony. Nagrodzonym gratulujemy i prosimy o przesłanie swoich danych adresowych wraz z numerem telefonu poprzez prywatną wiadomość na naszym profilu facebook: https://www.facebook.com/popheartpl/

Piotr Głowacki
Anna Sołowiej
Michał Węgrzyn

1. Life On Mars
„Life On Mars” do dziś uważane jest za jedną z najlepszych piosenek Bowiego. Utwór został wydany jako singiel promujący czwarty krążek artysty „Hunky Dory”. Wielu krytyków porównywało tekst piosenki do malarstwa Salvadora Daliego, a sam Bowie przyznał, że opowiada on o reakcji wrażliwej dziewczyny na media.

2. Heroes
Ten utwór Bowie nagrał w 1977 razem z Brianem Eno. Jest on drugim najczęściej coverowanym utworem artysty. „Heroes” nie zdobyło od razu szczytów list sprzedaży, ale piosenka dopiero z czasem stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych z repertuaru artysty.

3. Let’s Dance
Tytułowa piosenka z 15 albumu artysty, który dla wielu jego fanów był sporym zaskoczeniem, natomiast samego Bowiego zaskoczył duży sukces singla jak i albumu. Artysta dotarł do młodszej i mainstreamowej publiczności, chociaż w jego założeniu „Let’s Dance” wcale nie miało być komercyjnym krążkiem.

4. Ashes To Ashes
Pierwszy singiel z albumu „Scary Monsters (and Super Creeps)”. Bowie po raz kolejny przywołał postać z tekstu piosenki „Space Oddity” – Major Tom, który raz jeszcze pojawi się w piosence „Hallo Spaceboy”. Do utworu powstał klip, który krytycy nazwali jednym z najbardziej ikonicznych teledysków lat ’80 – kosztowal on 250 000 funtów i był wtedy najdroższym teledyskiem, jaki kiedykolwiek powstał.

5. Young Americans
„Young Americans” to singiel promujący dziewiąty album muzyka. Utwór (album też!) zrodził się z obsesji Bowiego muzyką soul. Tekst odnosi się do politycznych wydarzeń, które miały miejsce w tamtym czasie.

6. Space Oddity
Prawdziwy klasyk! Inspirowany filmem „2001: Odyseja kosmiczna” utwór, który stał się pierwszym hitem artysty. Utwór został wydany w 1969 roku a potem raz jeszcze 4 lata później, z myślą o amerykańskim rynku.

7. Fame
„Fame” zostało rewelacyjnie przyjęte w Stanach Zjednoczonych, gdzie dotarło do pierwszego miejsca listy Billboard Hot 100. Bowie nawiązał w niej do czasów, kiedy sława zaczęła mu przeszkadzać i kiedy zrodziły się jego pierwsze konflikty z managementem. Utwór promował płytę „Young Americans”.

8. The Stars (Are Out Tonight)
Jeden z nowszych utworów w tym zestawieniu. Drugi singiel promujący wydaną w 2013 roku płytę „The Next Day”, która była pierwszym albumem artysty nagranym po dziesięcioletniej przerwie. Rewelacyjny utwór i teledysk w wykonaniu Florii Sigismondi.

9. The Heart’s Filthy Lesson
Singiel promujący wydany w 1995 roku album „Outside”. To powrót do współpracy z Brianem Eno, z którym artysta współpracował wcześniej przy „Berlińskiej Trylogii”. Niekomercyjny krążek pozwolił Bowiemu (o dziwo!) wrócić ponownie na listy przebojów. Utwór natomiast pojawił się w filmie „Siedem”.

10. Warszawa
Genialny instrumentalny utwór, który został zainspirowany krótki pobytem artysty w Warszawie, a chóry w piosence odnoszą się do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ciekawostką jest, że początkowo zespół Joy Division nazywał się Warszawa, właśnie na cześć piosenki Bowiego.

Web Cams Sex
Artur

Artur

Jestem do szaleństwa zakochany w muzyce, a pasją lubię dzielić się z innymi. Zafascynowany teledyskami, koncertami i twórczością Davida Bowiego.

Udostępnij na Google Plus