RANKING: 15 coverów, które zmieniły świat

Dzisiaj poznamy 15 coverów, które naszym zdaniem zmieniły świat. O tym czy były to zmiany pozytywne czy negatywne, możecie przeczytać w poniższym artykule lub wyrobić sobie opinię samemu. A więc… zaczynamy!

15. Pet Shop Boys – Always On My Mind (by Elvis Presley)

Chłopcy z Pet Shop Boys zaśpiewali ten utwór w rocznicę śmierci Elvisa Presley i tak mocno podbili serca słuchaczy, że bardzo szybko ten przebój stał się ich singlem, zdobywając szczyty list przebojów.

14. Britney Spears – Satisfaction (by The Rolling Stones)

Britney Spears rzuciła się na głęboką wodę, a fani zespołu The Rolling Stones chcą, aby pozostała w niej na zawsze za to co zrobiła temu utworowi.  Krytycy podzielili się i prawie wszczęli III Wojnę Światową. Jedno jest pewne – ta piosenka musiała znaleźć się na naszej liście.

13. Madonna – American Pie (by Don McLean)

W 2000 roku Madonna postanowiła stworzyć cover utworu McLeana, na potrzeby filmu “The Next Best Thing”, w którym grała główną rolę. Piosenka zdobyła szczyty list przebojów, pomijając Stany Zjednoczone i tak jak w przypadku Britney Spears podzieliła krytyków oraz fanów. Zarzucano Madonnie, że utwór brzmi jak tania wersja karaoke. Brzmi czy też nie, Madonna dostaje u nas zaszczytne (pechowe?) 13 miejsce.

12. Grace Jones – Nightclubbing (by Iggy Pop)

Wydawać się mogło, że Nightclubbing to piosenka Grace Jones. Ten utwór przecież tak trwale przylgnął do tej charakterystycznej piosenkarki. Jednak tych, którzy dalej żyją w przekonaniu, że jest to hit Pani Jones musimy oświecić i poinformować, iż jest to kawałek Iggy’ego Popa. Zarówno Grace jak i Iggy są dobrymi znajomymi, więc nawet zaśpiewali ten utwór razem (ZOBACZ).

11. Geri Halliwell – It’s Raining Men ( by The Weather Girls)

Cover utworu “It’s Raining Men” został pierwszym singlem promującym drugi album byłej członkini grupy Spice Girl, a także utworem promującym “Dziennik Bridget Jones”. Pomimo, iż każdy sobie zdaje, że piosenka nie dorównuje oryginałowi to i tak podbiła serca słuchaczy jak i krytyków zdobywając przy tym miejsca przebojów na całym świecie.

10. David Bowie – China Girl (by Iggy Pop)

No i mamy kolejną w zestawieniu gwiazdę, która coveruje utwór Iggy’ego Popa. Tym razem to David Bowie wraz z utworem “China Girl”. Panowie obaj napisali i wyprodukowali ten kawałek i początkowo trafił on na płytę Iggy’ego, lecz przepadł na niej bez echa. Bowie postanowił go wykorzystać na swoim albumie “Let’s Dance” 6 lat później. Utwór został drugim singlem promującym album Bowiego i zajął wysokie miejsca na listach przebojów.

9. Phil Collins – True Colors (by Cyndi Lauper)

Ciężko już policzyć ile było coverów utworu “True Colors”, który jest jednym z największych hitów Cyndi Lauper. Za jeden z nich odpowiada Phil Collins. Co prawda utwór w jego wykonaniu nie został hitem, ale stacje radiowe raczą nas go nim do dzisiaj, często pomijając wersję Cyndi Lauper. A szkoda.

8. Britney Spears – My Prerogative (by Bobby Brown)

I tak oto mamy Britney Spears na kolejnej pozycji naszej listy. Tym razem z utworem “My Prerogative”. Cover przyjął się z dobrymi recenzjami i został hitem w Europie. Niestety dla Britney Stany Zjednoczone nie doceniły jej wersji tego przeboju (oryginał był na szczycie amerykańskich list przebojów). Tak, tak. Kto z was pamiętał, że wcześniej był Bobby Brown?

7. Gary Jules – Mad World (by Tears For Fears)

Kto by pomyślał, że cover przebije oryginał? Tak właśnie ocenili nową wersję piosenki “Mad World” zarówno krytycy jak i słuchacze. Piosenka została pozbawiona synthpopowego klimatu, a instrumenty zminimalizowane. Utwór, który miał promować film “Donnie Darko”, stał się takim sukcesem, że szybko został wydany na singla. Teraz mało kto pamięta o oryginale.

6. No Doubt – It’s My Life (by Talk Talk)

Jeden z większych hitów No Doubt, nie należy do nich. Można nawet śmiało rzec, że utwór zdobył większy sukces w wykonaniu No Doubt niż w oryginalnej wersji grupy Talk Talk. Krytycy zachwyceni, fani zachwyceni a “It’s My Life” jeszcze przez długi czas pozostanie jednym z największych hitów zespołu No Doubt.

5. The Beatles – Twist And Shout (by Phil Medley and Bert Russell)

A tutaj ciekawy przypadek i aż trzy filmiki. Ponieważ panowie z The Beatles postanowili zrobić cover coveru. The Beatles nagrało cover piosenki The Isley Brothers “Twist And Shout”, która także była coverem (co prawda dość zmienionym) piosenki “Shake It Up Baby” duetu Phil Medley i Bert Russel. Oczywiście dzisiaj tylko wersja The Beatles jest kojarzona, pozostały cover wraz z oryginałem odeszły w zapomnienie.

4. Sinéad O’Connor – Nothing Compares 2 U (by Prince)

Piosenka napisana przez Prince’a dla zespołu The Family. Sinéad postanowiła nagrać cover tego utworu na swój drugi album i tak zrobiła, przy okazji wydając go na singla. Utwór jak wszyscy wiemy został wielkim hitem, podbijając listy przebojów. Dziś uznawany za jedną najlepszych piosenek wszech czasów. Prince pewnie pluje sobie w twarz.

3. Aretha Franklin – Respect (by Otis Redding)

Wielki hit Arethy Franklin nie jest jej. To cover piosenki Otisa Reddinga i to wydany dwa lata po premierze oryginału. Oczywiście to wersja Arethy została hitem, który jest jej znakiem rozpoznawczym do dzisiaj.

2. Natalie Imbruglia – Torn (by Edneswap)

“Torn” to utwór zespołu Edneswap z ich debiutanckiego krążka wydanego w 1995 roku. Tutaj historia podobna jak w przypadku Arethy Franklin. Wydany dwa lata później cover przez australijską piosenkarkę Natalię Imbruglię stał się hitem, który kojarzony jest z tą panią do dziś jako jej największy hit. Drugie miejsce naszej listy jak najbardziej zasłużone.

1.  Whitney Houston – I Will Always Love You (by Dolly Parton)

Pierwsze miejsce nie mogło przypaść nikomu innemu jak Whitney Houston i jej coverowi piosenki Dolly Parton “I Will Always Love You”. Piosenka stałą się największym hitem Whitney i uczyniła z nią wielką gwiazdę. Słuchacze i krytycy byli zachwyceni, a piosenka zdobyła pierwsze miejsca na wszelkich listach. Jesteśmy ciekawi jak na hasło “I Will Always Love You” reaguje Dolly Parton.

Web Cams Sex
Artur

Artur

Jestem do szaleństwa zakochany w muzyce, a pasją lubię dzielić się z innymi. Zafascynowany teledyskami, koncertami i twórczością Davida Bowiego.

Udostępnij na Google Plus